Wspomnienia z dziejów Rawy 🏰❤️ – VIS RAVA oraz RAFAN 🧰🪒🩸

Popłynęły wspomnienia w rawskiej bibliotece

Pracownicy byli jak rodzina

VIS RAVA i Fabryka Narzędzi RAFAN to kolejne po Zakładach Mięsnych ważne miejsca na gospodarczej mapie naszego miasta.
Mieszkańcy wspominali lata ich świetności na ostatnim spotkaniu z cyklu „Z dziejów Rawy”.

Sala Miejskiej Biblioteki Publicznej, gdzie odbyło się spotkanie, wypełniła się po brzegi. Z zaproszenia na spotkanie skorzystali byli pracownicy wspomnianych zakładów z różnych działów.
– Frekwencja tylko potwierdza, jak ważne jest mówienie o lokalnej historii, którą sami tworzymy. Właśnie po to jest ten cykl – podkreśla Zbigniew Pacho, dyrektor MBP Rawa.
Byli pracownicy chętnie dzielili się wspomnieniami z lat spędzonych w fabryce. Wielokrotnie podkreślali, że byli jak rodzina, wspierali się i mogli na siebie liczyć w trudnych sytuacjach. Mieliśmy okazję zobaczyć przedmioty produkowane przez lata na taśmach, w tym takie które były ważnym towarem eksportowym na zagraniczne rynki.
Możemy już zdradzić, że w porozumieniu z Urzędem Miasta Rawa Mazowiecka, pasjonaci lokalnej historii i współorganizatorzy spotkań z cyklu Wspomnienia z dziejów Rawy – Kamila i Marcin Strutyńscy zagospodarują jeden ze słupów oświetleniowych przy ul. Wyszyńskiego fotografiami dokumentującymi działalność najbardziej rozpoznawalnych rawskich zakładów pracy i artefaktów w nich produkowanych.
– Już dziś serdecznie zapraszamy na kolejne spotkania poświęcone rawskim zakładom pracy – mówi dyrektor Pacho. – W najbliższych planach mamy „Próchnik”. Jeśli ktoś posiada stare fotografie z tych zakładów, może ubrania lub chociaż metki z produkowanych tam ubrań, będziemy wdzięczni za podzielenie się nimi. Przynieście je do naszej biblioteki, my je zeskanujemy i oczywiście oddamy właścicielom.
Inicjatorem spotkań poświęconych historii naszego miasta jest rawianin, pan Jan Karalus, a rawska biblioteka organizuje je wspólnie z Muzeum Ziemi Rawskiej.
fot. MBP w Rawie Mazowieckiej.
Nasze spotkanie, po raz kolejny zostało w całości zarejestrowane przez naszego przyjaciela Artura Milczarka / Fotografrawa – fotografia dziecięca i rodzinna.

Dziękujemy Wszystkim którzy współtworzą te wyjątkowe spotkania!

strona 1