Rawski Dyskusyjny Klub Książki świętował 15-lecie

Był tort, popłynęły wspomnienia i narodziło się kilka nowych pomysłów… W minioną sobotę (17.09.22r.) miało miejsce wyjątkowe spotkanie rawskiego Dyskusyjnego Klubu Książki. Wyjątkowe, ponieważ DKK obchodzi w tym roku jubileusz 15-lecia!

W spotkaniu wzięło udział 21 osób. Wszystkie tworzyły lub nadal tworzą rawski Dyskusyjny Klub Książki. Wszystko zaczęło się w maju 2007 roku. Wtedy grupa miłośników dobrej literatury spotkała się po raz pierwszy.
– W ramach współpracy z Instytutem Książki i British Council w kwietniu 2007 roku na terenie województwa łódzkiego powstały pierwsze Dyskusyjne Kluby Książki, lokalne kluby czytelnicze działające przy bibliotekach lub innych placówkach kultury – przypomina Zbigniew Pacho, który od początku moderuje spotkania rawskiego Klubu.
Koordynatorem tego czytelniczego projektu z ramienia Wojewódzkiej Biblioteki Publiczna im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łodzi została pani Kinga Siekierska.
– To wspaniała osoba, która wkłada mnóstwo pracy i serca by wszystkie Kluby otrzymały jak największe wsparcie – podkreśla Zbigniew Pacho. – Tym bardziej należy docenić jej pracę, ponieważ zaczynaliśmy naszą przygodę, jako jeden z 17 Klubów w województwie łódzkim. Obecnie jest ich… ponad 120!

Blisko 150 książek
Sobotnie spotkanie było idealną okazją, by obejrzeć archiwalne zdjęcia, wycinki prasowe i powspominać. A jest co! 15 lat to ponad 140 spotkań i dyskusji o książkach, 21 spotkań autorskich (w tym 6 w formie on-line) oraz dokładnie 42 czytelników – tyle osób należało lub wciąż należy do Klubu. Obecnie – stały skład – to 14 osób.
– Nieprzerwanie, od samego początku do klubu należą dwie osoby, nasza nestorka Józefa Śniady zwana pieszczotliwie „babcią Ziutką” oraz Sylwia Majewska – podkreśla twórca rawskiego DKK. – To klubowicze tworzą niesamowity klimat naszych spotkań. Zdarzało się, że w trakcie naszych dyskusji mocno iskrzyło… Zawsze były to jednak dyskusje na poziomie, kulturalne, pełne argumentów, za lub przeciw. Jestem zaszczycony, że mogłem poznać tylu wspaniałych i wyjątkowych ludzi, którzy kochają książki i oczywiście dyskusję o nich.
Z całego czytelniczego serca im za to dziękuję.
Co ciekawe, każdemu z czytelników utkwił w pamięci inny, ulubiony tytuł.
– Za to byliśmy zgodni co do tytułów, których zdecydowanie nie polecamy – dodaje ze śmiechem Zbigniew Pacho. – Na szczęście to tylko dwie pozycje.

Nie tylko czytali
Warto podkreślić, że rawski Klub spotykał się nie tylko, by dyskutować o książkach. Klubowicze wielokrotnie wybierali się wspólnie do teatrów lub na spotkania autorskie do innych książnic. – Był to cykl podróży małych i dużych naszego DKK i podjęliśmy decyzję, że reaktywujemy tę formę wspólnego spędzania czasu – zdradza Zbigniew Pacho. – Udało nam się także zaprosić do Rawy Teatr Mały z Łodzi ze spektaklem „Morderstwo w hotelu”.
Klub ma też na swoim koncie sukcesy, którymi warto się pochwalić. Jego koordynator Zbigniew Pacho został recenzentem miesiąca, zaś klubowicz Radosław Magiera SUPERRECENZENTEM w plebiscycie Instytutu Książki na najlepszy tekst opisujący przeczytaną książkę. Rawski Klub znalazł się w bazie Dobrych Praktyk (www.dobrepraktyki.pl). Klubowicz Krzysztof Waluchowski wygrał natomiast odcinek bardzo wymagającego teleturnieju „Jeden z dziesięciu”.

Lubisz czytać i dyskutować o przeczytanej lekturze? W dodatku nie wiesz, jak spędzić sobotnie popołudnie? Przyjdź na spotkanie rawskiego DKK! Rozmowa o książce jest przedłużeniem przyjemności jej czytania. Wszyscy chętni nieustająco są mile widziani.

strona 1