Powojenne wspomnienia rawian

Miejska Biblioteka Publiczna w Rawie Mazowieckiej wznawia cykl spotkań pod hasłem „Wspomnienia z dziejów Rawy”. – Liczymy na zaangażowanie mieszkańców naszego miasta – podkreśla dyrektor Zbigniew Pacho.

Cykl został zapoczątkowany w 2016 roku. Z inicjatywą spotkań, podczas których to mieszkańcy mieliby wspominać lata spędzone w Rawie Mazowieckiej wyszedł rodowity rawianin – Jan Karalus.
– To były niezwykle cenne spotkania. Za każdym razem nasza sala konferencyjna była wypełniona po brzegi – mówi Zbigniew Pacho, dyrektor MBP w Rawie Mazowieckiej. – Właściwie czekaliśmy tylko na zdjęcie pandemicznych obostrzeń by podjąć rozmowy z panem Jankiem o wznowieniu tego cyklu.
Na pierwszym spotkaniu rawianie wspominali huragan, jaki przeszedł przez Rawę i okoliczne miejscowości 15 maja 1958 roku. Mieszkańcy wspominali także stan wojenny oraz lokalnych łyżwiarzy, którzy zasłynęli w tej dziedzinie sportu.
– W maju chcemy wrócić wspomnieniami do lat powojennych. Skupimy się na latach 1945-1958 – wyjaśnia Zbigniew Pacho. – Bardzo prosimy o kontakt osoby, które zechciałyby poopowiadać o tym czasie. Mile widziani są także młodsi rawianie, którzy posiadają ciekawe informacje na ten temat z przekazów swoich rodziców czy dziadków. Jeżeli macie fotografie Rawy z tego okresu będziemy bardzo wdzięczni za wykonanie skanów, które zostaną wykorzystane podczas spotkania. I oczywiście już teraz zapraszamy na „Powojenne wspomnienia rawian”.
Zainteresowani tematem mogą zgłosić się bezpośrednio do siedziby biblioteki przy ul. Wyszyńskiego 7 (pod filarami), zadzwonić pod numer 46 814 36 47 lub skontaktować się mailowo pisząc na adres mbprawamazowiecka@gmail.com.
Partnerami MBP w realizacji cyklu „Wspomnienia z dziejów Rawy” jest Muzeum Ziemi Rawskiej oraz Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Rawskiej.

fot. z arch. MBP Rawa

Projektowanie stron Piotrków: AdrianGrzybek.pl