O książkach ukraińskich

W naszej bibliotece oprócz półki z książkami dla dzieci w języku angielskim, zaczyna powstawać również półeczka (w tej chwili jeszcze malutka) z książkami w języku ukraińskim. Na razie dostępnych jest tylko pięć tytułów: Bajki ukraińskie (tekst równoległy polski, ukraiński), „Kicia Kocia mówi dzień dobry”, „Afryka Kazika”, „Tu jest teraz nasz dom” oraz komiks Kajko i Kokosz – Wielki turniej. Zbiór książek dla dzieci w języku ukraińskim będzie się powiększał o nowe pozycje, które będą ukazywać się na rynku wydawniczym.

Na wszystkie dzieci odwiedzające bibliotekę na naszym specjalnym stojaku czekają różne kolorowanki. Wybór jest duży i bardzo różnorodny, a od kilku tygodni znajdują się również malowanki opisane w języku ukraińskim. Dzieci wybrane szablony mogą zabrać do domu, lub przejść do czytelni i tu oddać się pasji kolorowania. Serdecznie zapraszamy!

Poniżej prezentujemy zebrane i udostępnione przez różne fundacje i wydawnictwa linki, pod którymi można znaleźć wiele ciekawych e-booków, audiobooków i różnych materiałów edukacyjnych dla dzieci.

Komiks Kajko i Kokosz – Wielki Turniej udostępniony przez Egmont:
https://wydawnictwoegmont.pl/kajko-i-kokosz-pdf.html

https://bibliotekidlaukrainy.org.pl/ksiazki-w-jezyku-ukrainskim/ 

https://mamyprojekt.pl/ukraina/

Empik – rozmówki polsko-ukraińskie:
https://www.empik.com/solidarni-z-ukraina

Fundacja Cała Polska Czyta Dzieciom na swojej stronie umieściła pliki PDF z pełnymi tekstami czterech książek o Detektywie Kefirku pióra Małgorzaty Strękowskiej-Zaremby w tłumaczeniu na język ukraiński.
https://calapolskaczytadzieciom.pl/aktualnosci/detektyw-kefirek-po-ukrainsku/

Lustro Biblioteki na bieżąco aktualizuje linki do źródeł udostępniających nieodpłatne książki w języku ukraińskim, a także dodatkowe materiały do pobrania:
https://lustrobiblioteki.pl/solidarnizukraina/ksiazki-w-jezyku-ukrainskim/

Warto zajrzeć na stronę WWW Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich (http://www.sbp.pl/artykul/?cid=24160&prev=1) znajdziemy tam również kilka interesujących linków:
Ukraińskie Wydawnictwo Stary Lew (Видавництво Старого Лева) bezpłatnie udostępnia na swojej stronie: https://starylev.com.ua/promotion/elektronni-dytyaci-knygy-bezkostovno sześć ebooków dla dzieci. W tym przypadku wymagana jest rejestracja i m.in. podanie numeru telefonu, na który przychodzi kod umożliwiający zalogowanie się i pobranie ebooków.

W serwisie KNIGO GO można pobrać za darmo bez rejestracji lub czytać online książki w języku ukraińskim w różnych formatach: fb2, rtf, epub, txt na iPada, iPhone’a, Androida i Kindle. Na stronach jest udostępniona bogata oferta książek dla dzieci, w tym sporo klasyki międzynarodowej: https://knigogo.com.ua/zhanri/dityachi-knigi/. Książki do bezpłatnego pobrania bez rejestracji są oznaczone tekstem: „Cкачати” – pobieranie

„Afryka Kazika” w języku ukraińskim bezpłatnie udostępnił autor Łukasz Wierzbicki.
Informacje o publikacji są dostępne na stronie: https://lukaszwierzbicki.pl/ak-ukraina/, a książkę można pobrać tutaj: https://lukaszwierzbicki.pl/…/…/05/Afryka-Kazika-Ukraina.pdf

Biblioteka w szkole na swoich stronach zamieściła linki min. do lektur szkolnych
https://biblioteka.pl/ksiazki-w-jezyku-ukrainskim

https://www.rdc.pl/informacje/ukrainskie-bajki-w-rdc-czytaja-ukrainscy-artysci/

Filmy i seriale dla dzieci w ukraińskiej wersji językowej na platformie VOD Stowarzyszenia Nowe Horyzonty: www.nowehoryzonty.pl

Wydawnictwo Zielona Sowa przygotowało kolorowanki: https://www.zielonasowa.pl/dla-ukrainy.

 

Projektowanie stron Piotrków: AdrianGrzybek.pl