„Nauka przez zabawę” dobiegła końca 🤍❤️🤝💙💛

„Nauka przez zabawę” dobiegła końca

Lekcje języka polskiego dla ukraińskich dzieci prowadzili nauczyciele z rawskich szkół, zaś zajęcia integracyjne fantastyczna rawska młodzież. Zrobili to bezpłatnie, z potrzeby serca.

Nasz polsko-ukraiński projekt, zrodził się z ogromnej chęci pomocy w tak wyjątkowej sytuacji. „Nauka przez zabawę” miała zintegrować ukraińskie dzieci, które nowy dom znalazły w Rawie Mazowieckiej i  ułatwić im start w lokalnych szkołach.

Założenie idei „Nauki przez zabawę” było proste: pomóc dzieciakom odnaleźć się w zupełnie nowych dla nich realiach. Nasze spotkania w czytelni Oddziału dla Dzieci Miejskiej Biblioteki Publicznej wystartowały w maju.

– Spotykaliśmy się raz w tygodniu, na dwie godziny – przypomina Zbigniew Pacho, dyrektor rawskiej książnicy. – W zajęciach uczestniczyło od 8 do 13 naszych młodych przyjaciół z Ukrainy.

Zajęcia podzielone zostały na dwie części. Pierwszą, która stawiała na integrację grupy prowadzili radni Młodzieżowej Rady Miasta Rawa Mazowiecka. Po wspólnych zabawach przychodził czas na naukę. Kreatywne lekcje języka polskiego, z prawdziwą pasją poprowadzili wspaniali pedagodzy z lokalnych szkół. W pierwszym etapie projektu dużym wsparciem służyła nam pani Tatiana Tymoszczuk, psycholożka z Ukrainy.

– Dziękuję Wam wszystkim z całego serca za zaangażowanie i poświęcenie własnego, prywatnego czasu na rzecz innych – podkreśla dyrektor Zbigniew Pacho. – Zwłaszcza, że nasz projekt wstępnie miał zakończyć się wraz z końcem roku szkolnego. Zainteresowanie zajęciami było jednak tak duże, że kontynuowaliśmy go także przez wakacje.

Podziękowania należą się także wolontariuszom akcji Rawa dla Ukrainy, który od początku wpierali nasz projekt. Ukłon należy się również wszystkim mieszkańcom, którzy wsparli charytatywną zbiórkę na rzecz tej inicjatywy. – Dzięki temu wsparciu mieliśmy zapewnione materiały niezbędne na zajęcia, a także poczęstunek dla naszych gości – wyjaśnia Zbigniew Pacho. – Księgozbiór naszego Oddziału dla Dzieci wzbogacił się o książki w języku ukraińskim. Mamy ich coraz więcej, bo widzimy rosnące zapotrzebowanie w tym kierunku. Myślę, że wspólnymi siłami udało nam się stworzyć tym projektem coś wyjątkowego i jeszcze raz dziękuję każdemu, kto dołożył do niego swoją cegiełkę.

W projekcie udział wzięli ludzie o otwartych sercach:
Pedagodzy: Monika Działak, Agata Kosińska, Małgorzata Melon, Maria Jasiorowska, Katarzyna Dawidowicz, Lesja Czaprjańska (tłumacz) oraz Tatiana Tymoszczuk (psycholożka).
Młodzieżową Radę Miasta Rawa Mazowiecka reprezentowali: Amelia Antosik, Hania Kielan, Antoni Garbarz, Adam Zimecki, Marcelina Przerwa, Wojtek Szewczyk, Mateusz Szostek.

strona 1