Narodowe Czytanie z Miejską Biblioteką Publiczną

NARODOWE CZYTANIE z Miejską Biblioteką Publiczną

Rawianie czytali „Ballady i romanse” Mickiewicza

„Miej serce i patrzaj w serce!” – ten fragment ballady „Romantyczność” przyświecał Narodowemu Czytaniu w Rawie Mazowieckiej. Do wysłuchania wybranych utworów Adama Mickiewicza zachęcała Miejska Biblioteka Publiczna.

Lektura, jak co roku, wybrana została nieprzypadkowo. „Ballady i romanse” wydane zostały dokładnie 200 lat temu, a rok 1822 uznaje się za symboliczny początek epoki romantyzmu w Polsce.
– Wybraliśmy sześć utworów ze wspomnianego zbioru – mówi Zbigniew Pacho, dyrektor MBP w Rawie Mazowieckiej. – Do ich przeczytania zaprosiliśmy włodarzy miasta oraz naszych przyjaciół reprezentujących różne instytucje, organizacje i stowarzyszenia, łącznie blisko 20 osób.

W słoneczne sobotnie (3.09) południe ballady i romanse zabrzmiały w samym sercu Rawy Mazowieckiej – na Placu Piłsudskiego. – Niespodziankę przygotowaliśmy także dla widzów i słuchaczy – dodaje dyrektor Pacho. – Wśród chętnych rozlosowaliśmy 9 egzemplarzy pięknie wydanego zbioru utworów Mickiewicza opatrzonych pamiątkową pieczęcią tegorocznej akcji.

Dziesiąta książka powędrowała do czytelnika, który udostępnił informację o planowanym wydarzeniu na wskazanym profilu społecznościowym. – Gratulujemy wszystkim szczęśliwcom, wydanie jest tak piękne, że naprawdę warto je mieć w swojej biblioteczce – dodaje Zbigniew Pacho. – Cieszymy się, że akcja cieszyła się dużym zainteresowaniem. Wiele osób widząc, że coś dzieje się na placu, po prostu zatrzymywało się i słuchało czytających. Mamy nadzieję, że z roku na rok zainteresowanie taką formą promocji czytelnictwa będzie rosło.

Już wiadomo, że lekturą przyszłorocznej XII edycji Narodowego Czytania będzie „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej. Akcja odbędzie się w całej Polsce w pierwszą sobotę września.

Czytali z nami (w kolejności):
Amelia Antosik, Mateusz Szostek, Antonii Garbarz – Młodzieżowa Rada Miasta
Piotr Irla, burmistrz Rawy Mazowieckiej z małżonką Ewą Irlą
Artur Piotrowski, wiceburmistrz Rawy Mazowieckiej
Dorota Męcina, kierownik Biura Komunikacji Społecznej Urzędu Miasta Rawa Mazowiecka
Dagmara Skopiak, dziennikarz Radia Victoria
Zofia Winiarska, prezes Stowarzyszenia Rawski Uniwersytet Trzeciego Wieku
Romuald Ptasiński, przedstawiciel Braci Herbowej Ziemi Rawskiej
Teresa Cieciorek, przewodnicząca Miejskiej Rady Seniorów
Marcin Kalinowski, przedstawiciel Skautów Europy Hufiec Rawski
Zofia Telus, inicjatorka akcji Narodowe Czytanie w Rawie Mazowieckiej
Grzegorz Klimczak, dyrektor Miejskiego Domu Kultury w Rawie Mazowieckiej