Miejska Biblioteka Publiczna z prestiżowym wyróżnieniem za promocję czytelnictwa!

Zwyrtała tak pięknie grał, że roztańczył i rozśpiewał całe niebo. Po raz trzeci, w ramach Rabka Festival szukano „czytelniczego Zwyrtały”, który dzięki świetnemu pomysłowi promocyjnemu potrafił „rozczytać” swoje środowisko. Znaleźliśmy się w gronie pięciu bibliotek, które otrzymały to prestiżowe wyróżnienie.

Pamiątkowy wizerunek Zwyrtały wykonany w drewnie od kilku dni zdobi ścianę w wypożyczalni Miejskiej Biblioteki Publicznej. A wszystko zaczęło się od. pomysłu na filmowe dobranocki dla najmłodszych.

– W listopadzie ubiegłego roku zainaugurowaliśmy cykl „Chodź, opowiem Ci bajeczkę” – przypomina dyrektor Zbigniew Pacho. – Miesiąc później pojawił się pierwszy filmik promujący czytelnictwo wśród dorosłych. Cykl ten nazwaliśmy #MBPzprzymróżeniemOKA.
Do konkursu „Zwyrtała 2021” zgłosiliśmy obydwa nasze filmikowe projekty. Obywa przeszły wstępną weryfikację i znalazły się w drugim etapie konkursu. Wkrótce otrzymaliśmy informację, że nasze dobranocki zostały wyróżnione przez komisję konkursową. Takich wyróżnień przyznano tylko pięć!

– Jakież było nasze zaskoczenie, gdy na oficjalnej gali wyczytano, że wyróżnienie otrzymaliśmy jednak za filmiki dla dorosłych – wspomina dyrektor Pacho. – Zagadkę rozwiązaliśmy rozmawiając po uroczystości z członkami jury. Profesor Anna Janus-Sitarz i prof. Grzegorz Leszczyński wyjaśnili, że obydwa nasze projekty bardzo im się podobały. Nagroda mogła być tylko jedna, więc ostatecznie przyznano ją nam za całokształt. Duże zaskoczenie, ale jakże miłe!
Wyróżnienie jest dla nas szczególnie cenne, ponieważ pod uwagę były brane zgłoszenia inicjatyw realizowanych przez cały rok (od marca 2020 do marca 2021). Nasze dotyczyły tylko czterech-pięciu miesięcy.

– Myślę, że udowodniliśmy to, że najważniejszy jest pomysł i kreatywność, a nie ogromne pieniądze wykładane na jego realizację – podkreśla Zbigniew Pacho. – Nasze filmy kręcimy zwykłym telefonem. Po pierwszych odcinkach wsparliśmy się dodatkowym oświetleniem i nagłośnieniem dla komfortu słuchaczy i jakoś dajemy radę. Czytanie wciąż jest trendy! – zaznacza. – Warto jednak w natłoku zalewajacych nas zewsząd informacji postawić na przekaz, który jest wyrazisty, z polotem, humorem, kolorem i pasją. Na taką promocję czytelnictwa stawiamy.

„Zwyrtała” to bohater opowiadania Kazimierza Przerwy-Tetmajera. Oryginalna, drewniana tabliczka z jego wizerunkiem została wykonana według linorytu Jerzego Koleckiego. Jeszcze raz dziękujemy wszystkim wspaniałym gościom, którzy zechcieli wziąć udział w naszym projekcie „Chodź, opowiem Ci bajeczkę”. Dziękujemy także konkursowemu jury w składzie: Anna Janus-Sitarz, Grzegorz Leszczyński i Konstanty Przybora za uhonorowanie i docenienie rawskich projektów promujących czytelnictwo.
To nasz wspólny sukces! #superteambiblioteka

Galeria zdjęć.