Warto zajrzeć do naszej czytelni – od dziś (01.02) prezentujemy w niej nową wystawkę czasową. Poznacie ciekawostki związane z naszym hymnem
Polski hymn narodowy na przestrzeni dziejów zmieniał tytuły: „Pieśń Legionów Polskich we Włoszech”, „Mazurek Dąbrowskiego”, „Jeszcze Polska”. Jego melodia była znana dużo wcześniej, nim powstały słowa. To popularny w XVIII wieku mazurek ludowy nieustalonego autorstwa, wywodzący się prawdopodobnie z Podlasia stał się kanwą nut do pieśni napisanej przez Józefa Wybickiego w 1797 roku.
26 lutego 1927 roku, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych wydało okólnik ustanawiający pieśń zaczynającą się od słów „Jeszcze Polska” – pierwszych słów Mazurka Dąbrowskiego – formalnym hymnem narodowym Pierwotna wersja tekstu Wybickiego została skrócona o dwie zwrotki, a linia melodyczna mazura – o kilka dźwięków. Pierwszy ze skrótów wynikł z potrzeby aktualizacji treści słów do czasów, gdy naród polski odzyskał suwerenność. Drugi skrót, melodyczny, dopasował liczbę nut do liczby sylab refrenu, pozwalając zachować jej niezaburzony rytm.