Marsz pokoju z metą w Rawie Mazowieckiej

W ubiegłym tygodniu naszą bibliotekę odwiedził szczególny gość – Simbarashe Manyika.

Simba jest nauczycielem, studentem uniwersytetu w Brukseli. Gdy na Ukrainie wybuchła wojna, postanowił ruszyć w podróż, która zwróci uwagę Europejczyków głównie na problem edukacji. W jego ocenie bowiem żadna szkoła nie była przygotowana na przyjęcie takiej liczby dzieci i młodzieży innej narodowości i szybkiego dostosowania systemu kształcenia do potrzeb. Zwłaszcza, że środków finansowych na ten cel wciąż jest zbyt mało.

Historia tej niezwykłej wyprawy po pokój ma swoje początki w Zimbabwe, skąd pochodzi Simba. – Gdy miałem 5 lat straciłem obydwoje rodziców. Przypadek sprawił, że w wieku 11 lat dobry człowiek umożliwił mi pójście do szkoły. Dziś sam jestem nauczycielem. Gdy wybuchła wojna na Ukrainie pomyślałem, że teraz ja muszę „coś” zrobić – opowiadał w rawskiej bibliotece.

Simba rozpoczął swoją podróż przez europejskie państwa 1 maja. Rawa Mazowiecka była jego ostatnim przystankiem przed powrotem do Brukseli. Nasz gość kilkukrotnie podkreślał, że choć jest twarzą akcji i to on fizycznie przemierzył ponad 800 kilometrów, w cały projekt „Walk The Peace Talk” zaangażowanych jest aż 19 studentów brukselskiego uniwersytetu. To oni czuwali nad bezpieczeństwem Simby na trasie, szukali mu miejsc noclegowych i umawiali kolejne spotkania w szkołach i na uniwersytetach, gdzie Simba opowiadał o całej akcji. Mężczyzna wspominał wyjątkowe osoby, jakie spotkał na swojej drodze, pokazywał zdjęcia, zapewniał o pozytywnych reakcjach na całą akcję, której od początku towarzyszy zbiórka funduszy na rzecz potrzebujących mieszkańców Ukrainy.

– Simba wraca już do domu, ale akcja się nie kończy – podkreśliła Maria Jasiorowska, koleżanka Simby z uczelni, dzięki której wyjątkowy gość zawitał w progi naszej biblioteki. – Strona, która powstała z myślą o akcji zostaje. Jeśli ktoś zechce wspomóc zbiórkę, zostawiamy wszelkie sprawdzone kontakty i namiary.

Nasi Czytelnicy zasypali Simbę pytaniami o przygotowania do podróży, jego odczucia po spotkaniach z mieszkańcami różnych państw, obawy przed wyruszeniem w nieznane i oczekiwania po zakończeniu akcji. Dziękujemy wszystkim, którzy wybrali się na to spotkanie

Zachęcamy do prześledzenia tej wyjątkowej akcji

strona 1