Maria Konopnicka zawita do Rawy

Serdecznie zapraszamy na pierwsze w tym roku spotkanie autorskie. Naszym gościem będzie dziennikarz i pisarz – Kamil Staniszek, który publikuje pod pseudonimem Maria Konopnicka.

Jedną z literackich patronek roku 2022 jest Maria Konopnicka. Już we wtorek, 29 marca będziemy mieli przyjemność gościć ją, a właściwie… jego w naszej bibliotece!

– Spokojnie, to nie żadna pomyłka, seans spirytystyczny, ani przedwczesny żart prima aprillisowy – zapewnia Zbigniew Pacho, dyrektor MBP. – Zaproszony przez nas gość od lat używa właśnie takiego pseudonimu artystycznego. Jeżeli chcecie dowiedzieć się dlaczego, zapraszamy na to intrygujące spotkanie.

Kamil Staniszek na co dzień jest dziennikarzem i wydawcą gazety regionalnej „Kurier Południowy” oraz prowadzącym portal informacyjny PiasecznoNEWS.pl. Literacko debiutował w 2001 roku opowiadaniem „Gracz”, które ukazało się w „Nowej Fantastyce”. Na swoim koncie ma dwie powieści kryminalne – „Kocia morda” oraz „Zemsta ma smak czerwieni”. Ich akcja rozgrywa się w powiecie piaseczyńskim, a jej bohaterami są… dziennikarze lokalnej gazety. W ubiegłym roku nakładem Wydawnictwa Vesper ukazała się antologia „Grobowiec” z opowiadaniem Staniszka – „Nagła śmierć”. Pod koniec listopada natomiast na wydawniczym rynku pojawiła się jego najnowsza powieść grozy – „Pętla”. Między innymi o niej porozmawiamy na spotkaniu w naszej bibliotece.

Spotkanie autorskie odbędzie się we wtorek, 29 marca (godz. 18:00). Zapraszamy do naszej siedziby przy ul. Wyszyńskiego 7 (sala konferencyjna na II piętrze). Autor przywiezie ze sobą najnowszą powieść. Będzie można ją zakupić i korzystając z okazji poprosić o pamiątkowy wpis do książki.

„PĘTLA” – Kamil Staniszek
Rafał po rozstaniu z Martą traci sens życia i podejmuje próbę samobójczą. Z depresji próbuje wyciągnąć go babcia, którą odwiedza w Pogorzelisku, zapadłej wsi na Lubelszczyźnie, gdzie jako dziecko spędzał wakacje. Bardzo szybko okazuje się, że sielska atmosfera z pozoru prostszego życia skrywa jeszcze większe koszmary niż te, przed którymi uciekał. Rafał zaczyna balansować na granicy rzeczywistości i przerażających wizji, zrodzonych w jego udręczonym umyśle. Ta pozornie beztroska wieś staje się miejscem coraz dziwniejszych zdarzeń, przemieniających narastający niepokój w paniczny strach. Wkrótce demony, przebudzone w zapadłej i wyludnionej wsi, zaczynają wkraczać w życie Marty, dawnej ukochanej Rafała. Coraz brutalniej i z coraz większą bezwzględnością.

„Pętla” to wciągająca powieść pełna tajemnic i mroku. Jednocześnie napisana z niezwykłą lekkością i swobodą, miejscami przesycona gorzką ironią i poczuciem humoru właściwą dla oryginalnego stylu Kamila Staniszka.