Mała skrzyneczka o wielkiej mocy
w Miejskiej Bibliotece Publicznej

Miejska Biblioteka Publiczna włączyła się w działalność Fundacji Akcja Menstruacja której głównym celem jest pomoc osobom doświadczającym ubóstwa menstruacyjnego. Mieliśmy w planach montaż takiej skrzyneczki już od pewnego czasu, dlatego tym bardziej ucieszyliśmy się gdy z podobną inicjatywą zgłosiła się do nas nasza czytelniczka, Dominika Lichańska. Po dopełnieniu formalności Fundacja przysłała szafeczkę oraz część wyposażenia zaś drugą cześć uzupełniliśmy wspólnie z Dominiką. Uważamy, że biblioteka jest bardzo dobrym miejscem na Punk Pomocy Okresowej, łatwy dostęp i długie godziny otwarcia gwarantują prosty dostęp dla osób które potrzebują takiego wsparcia. Zachęcamy do korzystania z dostępnych środków higieny intymnej ale również do ich uzupełniania. Zachęcamy również inne placówki użytku publicznego do włączenia się w działanie „Akcja menstruacja” !!!

Biblioteka miejscem przyjaznym dla WSZYSTKICH !!!

Kilka słów o akcji, inicjatorka Dominika Lichańska
O ubóstwie menstruacyjnym trzeba mówić! Szczególnie w tak małych społecznościach jak nasza. Problem wciąż jest tabuizowany, ponieważ edukacja seksualna w Polsce niemalże nie istnieje. Jednak to, że wiele osób nie spotkało się z terminem „ubóstwo menstruacyjne” nie oznacza, że ono nie istnieje! Liczby mówią same za siebie. Tylko w naszym kraju aż 39% osób mających okres (pamiętajmy, że nie tylko kobiety menstruują!) stanęło przed wyborem zakupu środków higienicznych lub opłacenia innych domowych sprawunków – TYM SAMYM – rezygnując z własnego komfortu, skazując się na zaniedbywanie swoich podstawowych potrzeb. Pamiętajmy, że bez zaspokojenia tych pierwszorzędnych potrzeb ciężko komukolwiek z nas iść dalej. Brak takich środków w trakcie menstruacji może prowadzić do negatywnych skutków zdrowotnych, tym samym tworząc osobie dotkniętej ubóstwem jeszcze więcej problemów. Prowadzi także do wykluczenia społecznego, uniemożliwia komfortowe pójście do pracy czy szkoły, pogłębiając nierówności ekonomiczne. Właśnie ze względu na tę świadomość i chęć edukacji społeczeństwa, zdecydowałam się zwrócić z prośbą o pomoc do Akcji Menstruacja. W ten piątek (27.08) dzięki mojej współpracy z Fundacją oraz życzliwości Dyrektora Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rawie Mazowieckiej Zbigniewa Pacho, został otwarty kolejny Punkt Pomocy Okresowej w naszym mieście! Mam nadzieję, że będzie to impuls do stworzenia większej ilości takich punktów np. w szkołach, MOPSie, Urzędzie Miasta. Skrzyneczka dostępna jest dla każdego w godzinach otwarcia Biblioteki (od poniedziałku do piątku – 8:00 – 18:00 zaś w soboty 9:00-14:00 ), każdy może odwiedzić to miejsce i dołożyć do niej coś od siebie (podpaski, wkładki higieniczne, tampony, kubeczki menstruacyjne), ale przede wszystkim skorzystać z pomocy – w pełni anonimowo. Zachęcam także do wsparcia finansowego Fundacji Akcji Menstruacja – bo to właśnie oni sfinansowali skrzyneczkę oraz zapewnili część środków, jakie można w niej znaleźć.

Numer konta – 55 1600 1055 1899 6298 9000 0001, wpisując w tytule „Darowizna na cele statutowe”