Jan Paweł II w 16. rocznicę śmierci

Drugiego kwietnia 2005 r. o godzinie 21.37. świat pogrążył się w żałobie. Zmarł Jan Paweł II – papież Polak. W kwietniu szczególnie wspominamy patrona naszej biblioteki. Zachęcamy do obejrzenia okolicznościowej wystawki w czytelni
#WartoWiedzieć
Pontyfikat Jana Pawła II trwał 26 lat i 5 miesięcy (trzeci pod względem długości w historii).

Papież Polak odbył:
– 104 zagraniczne podróże apostolskie (poza Włochy), odwiedził 129 narodów (w tym osiem pielgrzymek do Polski)
– 146 podróży na terytorium Włoch (poza Rzym i Castel Gandolfo)
– 748 wizyt w Rzymie i diecezji rzymskiej oraz w Castel Gandolfo

Opublikował liczne dokumenty:
 14 encyklik
 14 adhortacji apostolskich
 11 konstytucji apostolskich
 45 listów apostolskich
 31 Motu Proprio
Ponadto w czasie podróży apostolskich miał 3288 zaplanowanych przemówień.
Pogrzeb Jana Pawła II odbył się 8 kwietnia. W uroczystościach na placu św. Piotra uczestniczyło 300 tysięcy wiernych. Dwa miliardy osób oglądało transmisję z ich przebiegu w telewizji. Trumna z ciałem spoczęła w podziemiach bazyliki św. Piotra.
13 maja 2005 roku rozpoczął się proces beatyfikacyjny Jana Pawła II. Beatyfikacji dokonał 1 maja 2011 roku papież Benedykt XVI. We mszy św. na placu św. Piotra uczestniczyło ok. 1,5 mln osób, w tym trzysta tysięcy Polaków. Kanonizacji Jana Pawła II dokonał papież Franciszek w niedzielę Bożego Miłosierdzia, 27 kwietnia 2014 r. w Rzymie.