Dziś jeszcze troszkę mniej znani, jutro uwielbiani – Rafał „Rufus” Wierzbicki

Rawska MBP zaprasza na drugie spotkanie z cyklu „Dziś jeszcze trochę mniej znani, jutro uwielbiani”

Obozował zimą za kołem podbiegunowym. Opowie o tym w rawskiej bibliotece

Rafał „Rufus” Wierzbicki podróżuje w czasie. Dosłownie. Na wyprawy w odludne, nieprzyjazne tereny rusza bez współczesnego sprzętu i środków łączności. 21 kwietnia o tych niezwykłych podróżach opowie w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Rawie Mazowieckiej.

Z wykształcenia jest inżynierem. Przez dekadę pracował w instytucjach naukowych w Niemczech, Danii i Polsce. Prowadził badania w dziedzinach biotechnologii i nanotechnologii. – Rzuciłem wszystko w diabły i zająłem się poszukiwaniem przygód – mówi krótko Rafał Wierzbicki.
Założył wydawnictwo Stary Wspaniały Świat. Publikuje przekłady klasycznej literatury obozowej – niepublikowanych wcześniej w Polsce bestsellerów, od lat obecnych na anglojęzycznym rynku wydawniczym. – Książki te spotkały się z dużym zainteresowaniem polskiego środowiska ludzi zainteresowanych obozowaniem, wędrówkami, spędzaniem czasu na łonie natury i w ostatnich latach przyczyniły się do popularyzacji tradycyjnych, starodawnych form takiego spędzania czasu – tłumaczy Rufus.
Wierzbicki jest także podróżnikiem. Jego wyprawy mają jednak bardzo wyjątkową formę. Wybierając się na daleką Północ czy dawny Dziki Zachód podróżuje bez współczesnego sprzętu, tworzyw sztucznych, środków łączności, a nawet przetworzonej żywności!
– Na wyprawy w odludne, nieprzyjazne tereny wyruszam zaopatrzony w płócienny namiot, wełniany koc, skórzany i żeliwny osprzęt – wylicza Rufus.
Wierzbicki swoje podróże opisuje w książkach. W ubiegłym roku ukazała się „Subarctica”, dokumentująca podróż do Laponii. Wydani w tym roku „Straszni ludzie z bronią” to z kolei opowieść o wielomiesięcznym obozowaniu w dzikich ostępach Gór Skalistych.
– Podróże staram się dokumentować przy użyciu równie starodawnego sprzętu – dodaje podróżnik. – Cała wyprawa opisana w Subarctice została udokumentowana przy użyciu analogowej fotografii otworkowej.
Premierę miała właśnie trzecia książka Wierzbickiego – „Polaris” – o obozowaniu zimą za kołem podbiegunowym. Na pewno będzie jednym z tematów rozmowy w rawskiej MBP. Rafał Rufus Wierzbicki będzie gościem biblioteki w czwartek, 21 kwietnia. Początek spotkania o godz. 18:00. Autor przywiezie ze sobą książki, które chętni będą mogli nabyć i poprosić o pamiątkowy autograf.

fot. z arch. Rafała Wierzbickiego