Dziś jeszcze troszkę mniej znani, jutro uwielbiani – Kamil Staniszek

Zawodowo – dziennikarz. Prywatnie miłośnik muzyki metalowej i komiksów. W wolnym czasie, którego jak sam przyznaje, wiecznie mu brakuje – pisarz.

Kamil Staniszek vel Maria Konopnicka gościł w ubiegłym tygodniu w naszej bibliotece.

Literacko zadebiutował w 2001 roku opowiadaniem „Gracz”, które ukazało się w „Nowej Fantastyce”. Co ciekawe, pod pseudonimem Maria Konopnicka. – Wszystko zaczęło się od logowania na forum miłośników muzyki metalowej – tłumaczył Staniszek. – Wpisałem jeden nick, drugi, trzeci, wszystkie były zajęte. Trochę dla żartu wpisałem Maria Konopnicka. I tak zostało.

Na swoim koncie ma dwie powieści kryminalne – „Kocia morda” oraz „Zemsta ma smak czerwieni”. Ich akcja rozgrywa się w powiecie piaseczyńskim, a jej bohaterami są… dziennikarze lokalnej gazety.

– Trochę wstyd się przyznać, ale zanim wydałem swoje książki, nie przeczytałem żadnego kryminału – zdradził z uśmiechem nasz gość. Podobnie było z powieścią grozy. Pętla, czyli najnowsza książką Kamila ukazała się w listopadzie ubiegłego roku. Wcześniej autor nawiązał kontakt z Wydawnictwem Vesper, które zaproponowało mu napisanie opowiadania do antologii „Grobowiec”. „Nagła śmierć” także została bardzo dobrze przyjęta przez miłośników gatunku. Naszych Czytelników interesowało, co w takim razie pan Kamil czyta dla przyjemności. – Od lat kupuję wszystkie pojawiające się na rynku komiksy – przyznał. Drugą pasją naszego gościa jest muzyka. Ma w domu imponującą kolekcję płyt liczącą aktualnie około… 35 tysięcy albumów!

– Chyba braknie mi życia, żeby je wszystkie przesłuchać – żartował Staniszek. – Zwłaszcza, że mam jeszcze sporo pomysłów na książki. Jak tylko znajdę odrobinę wolnego czasu, obiecuję, że jeszcze coś napiszę.

Chętni mogli po spotkaniu zakupić książki Pana Kamila i poprosić o pamiątkowy wpis. Komplet książek z autografem autora trafił oczywiście także do naszej biblioteki. Wkrótce będzie je można wypożyczyć.

Spotkaniem z Kamilem Staniszkiem zainicjowaliśmy nowy cykl pod hasłem „Dziś jeszcze troszkę mniej znani, jutro uwielbiani”. – Jak sama nazwa na to wskazuje, chcemy zapraszać do nas autorów, których twórczość nie jest może jeszcze bardzo rozpoznawalna, ale to ciekawe osobowości, które mają wiele do powiedzenia – podkreśla Zbigniew Pacho, dyrektor MBP. Na kolejne spotkanie autorskie zapraszamy już 21 kwietnia. Naszym i Waszym gościem będzie Rafał „Rufus” Wierzbicki, wnikniemy w świat bushcraftu oraz poznamy najnowszą, jeszcze cieplutka książkę Rafała pt. „Polaris”. ZAPRASZAMY !!!

strona 1

GALERIA

Projektowanie stron Piotrków: AdrianGrzybek.pl