DYSKUSYJNY KLUB KSIĄŻKI – Marzec 2018

Biblioteka dla Dorosłych

DYSKUSYJNY KLUB KSIĄŻKI

Witam !!!

Relacja ze sto czwartego spotkania DKK w Rawie Mazowieckiej. Spotkanie odbyło się 17.03.2018r. w czytelni Miejskiej Biblioteki Publicznej. W spotkaniu brało udział 12 osób. W sumie rawski Dyskusyjny Klub Książki liczy 12 członków. Mieliśmy porozmawiać o „Lalce” Bolesława Prusa lecz
stało się inaczej, uzupełnieniem i dodatkową atrakcją naszego marcowego spotkania była wizyta Darka Piwowarskiego, przyjaciela rawskiego DKK, który wyświetlił „Przygodę Stasia”. Jest to film fabularny z 1970 roku, adaptacja opowiadania Bolesława Prusa pod tym samym tytułem na wspaniałym projektorze szpulowym. Około godzinna projekcja z terkotaniem „szpulowca” w tle miała być prologiem i wstępem do dyskusji o twórczości Bolesława Prusa. Jednak aura i klimat „starego kina” tak wciągnęły klubowiczy, że poprosili o kolejne filmy. I tak obejrzeliśmy bajki naszego dzieciństwa czyli „Bolka i Lolka” oraz „Reksia” oraz film dokumentalny o Powstaniu Wielkopolskim. Znakomitym uzupełnieniem spotkania była historia projektora opowiedziana przez Darka oraz pokaz przygotowania sprzętu do pracy. Było więc ręczne przewijanie taśm i ich montaż, mieliśmy okazję poznać historię wyświetlanych filmów, bowiem każdy z nich ma założona metryczkę w którą wpisywana jest data i miejsce projekcji. I tak „Przygoda Stasia” przed naszą projekcja wyświetlana była ponad dwadzieścia lat !!! Dzięki Darkowi klimat kina obwoźnego zawitał do rawskiego DKK za co mu serdecznie dziękujemy, a role Ludwika Benoit, Marka Perepeczko oraz młodziutkiej i prześlicznej Anny Seniuk na długo pozostaną w naszej pamięci. A „Lalka”, oczywiście nie zapominamy o niej i porozmawiamy o niej na kwietniowym spotkaniu.
Dariusz Piwowarski – rawianin, artysta fotografik, kinooperator, podróżnik. Fotografią pasjonuje się jak sam mówi od zawsze. Poprzez fotografowanie stara się ukazać piękno przyrody i zatrzymać w kadrze chwile które tak szybko przemijają. W dobie fotografii i kina cyfrowego stara się nie poprawiać swoich prac, oraz pokazuje magię, klimat i urok „starego kina” którą dzięki swoim projekcjom chroni przed zapomnieniem. Miłośnik przyrody i życia z nią w pełnej symbiozie.
Spotkanie trwało około trzech godzin.
Wszystkie informacje na temat rawskiego DKK zamieszczane są na stronie internetowej biblioteki (www.rawamaz.e-bp.pl) w linku o tej samej nazwie. Kolejne spotkanie zaplanowane jest 21 kwietnia, sobota o godzinie 15:00. Porozmawiamy o książce Bolesława Prusa pt. „Lalka”. Nie wiesz jak spędzić sobotnie popołudnie, lubisz czytać i rozmawiać o przeczytanej lekturze PRZYJDŹ na spotkanie rawskiego DKK. Bowiem rozmowa o książce jest przedłużeniem przyjemności z jej czytania. Wszystkie chętne osoby bardzo serdecznie zapraszamy !!!

Koordynator Rawskiego DKK
Zbigniew Pacho