DYSKUSYJNY KLUB KSIĄŻKI – Luty 2024

Witam!!!

Relacja ze sto pięćdziesiątego ósmego spotkania DKK w Rawie Mazowieckiej. Spotkanie odbyło się 17.02.2024 r. w czytelni Miejskiej Biblioteki Publicznej. W spotkaniu brało udział 12 osób. W sumie rawski Dyskusyjny Klub Książki liczy 15 członków. Rozmawialiśmy o książce pt. „Święto ognia”, której autorem jest Jakub Małecki.

Książka Jakuba Małeckiego trafiła do naszego Klubu chwilę po jej premierze filmowej. Teraz oznacza to gorący tytuł. Niemniej przerażające jest to, że teraz jak wpiszemy tytuł książki, pierwsze wyniki należą do jej adaptacji. O filmowej okładce już nawet nie chcę wspominać … mam do nich awersję. Ale to moje subiektywne zdanie.

Przejdźmy więc do tego co było na początku, czyli książki. „Święto ognia” to historia dwóch sióstr wychowywanych przez samotnego ojca. Łucja, starsza z nich, zakochana w balecie który trenuje i jest jej sposobem na życie. Nastka, przykuta do wózka porażeniem mózgowym. Świat który poznajemy w powieści jest po części interpretacją, przemyśleniami, domysłami Nastki. Z drugiej strony poznajemy ten rzeczywisty, realny w którym żyją osoby zawiązane z niepełnosprawną Anastazją. A jak wiemy często nie wszystko jest tak jak nam się wydaje.

Styl i język Jakuba Małeckiego są znakomite. Pomysł na książkę arcyciekawy. Jednak mnie osobiście czegoś w tej opowieści zabrakło. Mam wrażenie, że czasami pewne fakty podane są zbyt ogólnikowo, są dość mocno okrojone. Z drugiej strony to rozumiem, ponieważ gdyby ta historia się rozrosła i została przepełniona psychologią mogła by stać się po prostu nieciekawa. Nie chcę „czepiać” się na siłę ponieważ z pewnością ta powieść wyróżnia się na naszym lokalnym rynku wydawniczym. Czuć w niej wrażliwość i wyważenie tematu. I raz jeszcze podkreślę warsztat pisarski Małeckiego. By nie przedłużać … polecam, naprawdę warto.

Spotkanie trwało około czterech godzin.

Kolejne spotkanie zaplanowane jest na 23.03.2024 r. tj. sobota, o godzinie 15:00. Porozmawiamy o książce pod tytułem „Jazda na rydwanie”, której autorem jest Julian Hardy. Nie wiesz jak spędzić sobotnie popołudnie, lubisz czytać i rozmawiać o przeczytanej lekturze PRZYJDŹ na spotkanie rawskiego DKK. Bowiem rozmowa o książce jest przedłużeniem przyjemności z jej czytania. Wszystkie chętne osoby bardzo serdecznie zapraszamy !!!

Koordynator rawskiego DKK

Zbigniew Pacho

Projektowanie stron Piotrków: AdrianGrzybek.pl