DYSKUSYJNY KLUB KSIĄŻKI – Luty 2023

Witam!!!

   Relacja ze sto czterdziestego siódmego spotkania DKK w Rawie Mazowieckiej. Spotkanie odbyło się 25.02.2023 r. w czytelni Miejskiej Biblioteki Publicznej. W spotkaniu brało udział 10 osób. W sumie rawski Dyskusyjny Klub Książki liczy 15 członków. Rozmawialiśmy o książce pt. „Oczy zasypane pisakiem”, której autorem Paweł Smoleński.
Cechy dobrego reportażu zachowane, choć pewne „wpadki” są niedopuszczalne czyli „Oczy zasypane piaskiem” Pawła Smoleńskiego. Naszych oczu nie dało się niczym zasypać i niestety nie możemy ocenić tak wysoko jak byśmy chcieli … tego naprawdę dobrego reportażu. Tematyka trudna i u nas chyba jednak do końca nieznana i pewnie również nie do końca zrozumiana. Palestyna i Izrael i konflikt który trwa od lat. Strefa Gazy, Jerozolima i tu wiedza przeciętnego czytelnika się kończy. Przyznam szczerze, że moja również. Lektura książki Pawła Smoleńskiego sprowokowała mnie do doczytania pewnych faktów, poznania aktualnej sytuacji w tamtym regionie, reportaż jest z 2014 roku. Sytuacja tych narodów i szansa na pokój moim zdaniem są nikłe. Zamachy, rosnąca bariera religijna i podgrzewana na tym tle nienawiść jest już nie do załagodzenia. Smoleński, jeździ, rozmawia, stara się przedstawić oba punkty widzenia … dlatego cechy dobrego reportażu są zachowane. Niestety język jakim jest napisana ta książka jest strasznie męczący. Szczerze, nie wiem z czego to wynika ale styl podania arcyciekawych faktów jest hmmm … nieatrakcyjny. Choć jak wspomniałem, bardzo mnie zaciekawił ten reportaż, to z czytaniem męczyłem się (dosłownie) tydzień. Podobne odczucia mieli rawscy klubowicze. Aczkolwiek dyskusja, myślę, że ze względu na tematykę była arcyciekawa i pasjonująca.
Zachęcam do przeczytania recenzji naszego klubowego super-recenzenta Radka, która tym razem, moim zdaniem, oddaje emocje jakie towarzyszyły podczas dyskusji i spotkania.
Spotkanie trwało ponad trzy godziny.

Kolejne spotkanie zaplanowane jest 11.03.2023 r., oczywiście sobota oczywiście sobota, godzina 15:00. Porozmawiamy, UWAGA – o książce pod tytułem „Pan Pasek i skarby ziemi rawskiej”, której autorem Paweł Wakuła!. Nie wiesz jak spędzić sobotnie popołudnie, lubisz czytać i rozmawiać o przeczytanej lekturze PRZYJDŹ na spotkanie rawskiego DKK. Bowiem rozmowa o książce jest przedłużeniem przyjemności z jej czytania. Wszystkie chętne osoby bardzo serdecznie zapraszamy !!!

Koordynator rawskiego DKK
Zbigniew Pacho

Projektowanie stron Piotrków: AdrianGrzybek.pl