DYSKUSYJNY KLUB KSIĄŻKI – Listopad 2019

Biblioteka dla Dorosłych

DYSKUSYJNY KLUB KSIĄŻKI

Witam !!!

Relacja ze sto dwudziestego spotkania DKK w Rawie Mazowieckiej. Spotkanie odbyło się 23.11.2019r. w czytelni Miejskiej Biblioteki Publicznej. W spotkaniu brało udział 9 osób. W sumie rawski Dyskusyjny Klub Książki liczy 12 członków. Rozmawialiśmy o książce „Błękit” której autorem jest Maja Lunde.
Kwartet klimatyczny to cykl powieści norweskiej pisarki Mai Lunde poruszający tematykę zmian klimatu oraz zagrożeń ekologicznych. My zaczęliśmy od „Błękitu” zaś pierwszą część stanowi „Historia pszczół”, jednak można te książki czytać niezależnie, ponieważ opowiadają one różne historie a elementem łączącym są ekologiczne zagrożenia wywołane, cóż nie bójmy się tego powiedzieć, przez nas samych. W „Historii pszczół” jak pewnie łatwo się domyślić motywem przewodnim jest to, jak będzie wyglądał świat bez tych wspaniałych owadów. Cóż jak pewnie się domyślacie wizja ta jest delikatnie mówiąc niezbyt optymistyczna. W „Błękicie” Maja Lunde rysuje wizję świata bez… wody. Choć dla wielu z nas wygląda to abstrakcyjnie, ponieważ 70% powierzchni ziemi stanowią właśnie wody, temat jest bardzo istotny i bardziej złożony ponieważ chodzi o wodę słodką, pitną… a tu już nie jest tak wspaniale jak by się wydawało. Podobnie jak w pierwszej powieści autorka prowadzi akcję w różnych wymiarach czasowych. I tak poznajemy historię Signe, która wraca w rodzinne strony by „walczyć” o lodowiec który ma być przetworzony na kostki lodu. Zaś druga opowieść to historia Davida i jego córki i świat 2041 roku (czyli hmmm niebawem) i susza wyniszczająca Europę. Książkę czyta się lekko i przyjemnie, choć obie te historie nie są zbyt pasjonujące a momentami banalne i nużące. Niemniej tematyka jest bardzo ważna, degradacja środowiska jest zastraszająca a sposoby eko-edukcji chyba niezbyt dobrze prowadzą kolejne pokolenia by temu zapobiec. Reasumując, „Historia pszczół” dużo lepsza ale i „Błękit” warto przeczytać, bowiem każda droga do ratowania naszej planety jest słuszna.
Spotkanie trwało około trzech godzin.
Kolejne spotkanie zaplanowane jest 21.12.2019r., oczywiście sobota, godzina 15:00. Porozmawiamy o książce pod tytułem „Dzikie serce” której autorem jest Mirosław Klemba. Nie wiesz jak spędzić sobotnie popołudnie, lubisz czytać i rozmawiać o przeczytanej lekturze PRZYJDŹ na spotkanie rawskiego DKK. Bowiem rozmowa o książce jest przedłużeniem przyjemności z jej czytania. Wszystkie chętne osoby bardzo serdecznie zapraszamy!!!

Koordynator Rawskiego DKK
Zbigniew Pacho