DYSKUSYJNY KLUB KSIĄŻKI – Kwiecień 2023

Witam!!!

Relacja ze sto czterdziestego dziewiątego spotkania DKK w Rawie Mazowieckiej. Spotkanie odbyło się 22.04.2023 r. w czytelni Miejskiej Biblioteki Publicznej. W spotkaniu brało udział 10 osób. W sumie rawski Dyskusyjny Klub Książki liczy 15 członków. Rozmawialiśmy o książce pt. „Sodoma”, której autorem jest Frédéric Martel.

W kwietniu zmierzyliśmy się z niełatwym tematem. Jak możemy przeczytać w opisie tego reportażu francuskiego dziennikarza: -„Sodoma to opowieść o konsekwencjach ukrywania własnej orientacji. O podwójnym życiu kościoła. O hipokryzji, która stoi za najważniejszymi decyzjami kościelnych hierarchów i wpływa na funkcjonowanie całego kościoła”-

Temat może niełatwy ale czy nieznany?. Jest to swoistą tajemnicą poliszynela. Wszyscy wiedzą a jednak, szczególnie w naszym kraju jeszcze ciężko się o tym rozmawia. I tu pojawia się właśnie wspomniana hipokryzja. Nagonka kościoła na pary jednopłciowe wręcz ich napiętnowanie, oraz retoryka którą przyjął kościół jest momentami nawet niebezpieczna. Podczas gdy … no właśnie, dziesiątki rozmów, kilkuletnie śledztwo Frédérica Martela muszą chyba otworzyć oczy nawet największym niedowiarkom. Męski Watykan, żyjący swoim życiem, szczególnie tym zakulisowym. Tym w którym hierarchia zależy od tego na ile ktoś jest skłonny „być miłym” dla swoich zwierzchników. Wszechobecna korupcja. Wręcz przerażający mizoginizm. Postawa i występki najwyższych szczeblach władzy kościelnej … to jest po prostu przerażające.

Sodomy nie czyta się łatwo, mnóstwo nazwisk, dat odniesień do historii kościoła i papiestwa. Ja sam przyznam szczerze często posiłkowałem się Internetem by doczytać pewne fakty lub sobie zobrazować danego biskupa, kardynała czy innego monsignora. Niemniej jest to naprawdę perfekcyjna udokumentowana świetna robota reporterska. Z odsieczą przyszedł mi wyjątkowo audiobook. I „Sodomę” mogę z całą pewność stwierdzić, iż lepiej się słucha niż czyta. W książce zdarza się sporo błędów, stylistycznych i językowych. W wersji czytanej przez lektora tego nie ma. Słucha się tego więc arcyciekawie, jak najlepszej powieści sensacyjnej lub szpiegowskiej. Niestety w tym przypadku trzeba pamiętać, że są to fakty.

Mamy w Klubie osoby bardzo głęboko wierzące i przyznam szczerze, że byłem bardzo ciekawy ich reakcji na tę książkę. Jak zgodnie stwierdzili dogmat wiary nie został zachwiany ale z pewnością spojrzeli inaczej na INSTYTUCJĘ kościoła.

Zbyt szybko i pochopnie nadajemy LUDZIOM cechy świętości a wręcz boskości.

Wymiana spostrzeżeń, uwag a przede wszystkim odczuć bała naprawdę pasjonująca.

POLECAMY !!!

Spotkanie trwało około czterech godzin.

Kolejne spotkanie zaplanowane jest 19.05.2023 r., tym razem piątek, godzina 18:00. Będzie to 150 oficjalne spotkanie rawskiego DKK! Porozmawiamy o książce pod tytułem „Farciara” której autorką jest Dorota Wachnicka. Nie wiesz jak spędzić sobotnie popołudnie, lubisz czytać i rozmawiać o przeczytanej lekturze PRZYJDŹ na spotkanie rawskiego DKK. Bowiem rozmowa o książce jest przedłużeniem przyjemności z jej czytania. Wszystkie chętne osoby bardzo serdecznie zapraszamy !!!

Koordynator rawskiego DKK

Zbigniew Pacho