DYSKUSYJNY KLUB KSIĄŻKI – Kwiecień 2018

Biblioteka dla Dorosłych

DYSKUSYJNY KLUB KSIĄŻKI

Witam !!!

Relacja ze sto piątego spotkania DKK w Rawie Mazowieckiej. Spotkanie odbyło się 21.04.2018r. w czytelni Miejskiej Biblioteki Publicznej. W spotkaniu brało udział 10 osób. W sumie rawski Dyskusyjny Klub Książki liczy 12 członków. Rozmawialiśmy o książce „Lalka” Bolesława Prusa
Klasyka wiecznie żywa. Większość z nas miała już w swoim dorobku czytelniczym „Lalkę” z tej racji, że jest to lektura w szkole średniej. Postanowiliśmy sprawdzić, jak to jest przeczytać „lekturę” bez presji obowiązku i sprawdzić jaki będzie jej odbiór z trochę większym doświadczeniem hmmm nazwijmy to życiowym. Wszyscy klubowicze stwierdzili, że czytanie tej powieści w tak młodym wieku to nie jest zbyt dobry pomysł. Naszym zdaniem książka Bolesława Prusa wymaga od czytelnika jednak już jakiegoś doświadczenia, właśnie tego wcześniej wspomnianego życiowego jak i trochę większej wiedzy. Dyskusja była naprawdę gorąca i wzbudziła niemałe emocje. Postawa Wokulskiego i jego „patologiczno-masochistyczna”, jak zgodnie stwierdziliśmy, miłość do Izabeli Łęckiej jak się okazuje może być tematem naprawdę ciekawej rozmowy. Czy miłość może być aż tak ślepa ?, szczególnie teraz w XXI wieku. Nie sposób było nie wspomnieć o Rzeckim, starym kawalerze, przyjacielu Stanisława zdeklarowanym Bonapartyście. Ignacy jest typem samotnika poświęconego pracy, właściwie bez życia prywatnego, ale to naprawdę ciekawa postać.
Najbardziej jednak został doceniony kunszt pisarza w opisach panujących relacji, zależności społecznych i ludzi. Lalka to epicka powieść, wspaniała dziewiętnastowieczna Warszawa, przepych i brud, bogactwo postaci i pulsujące życie.
Polecamy i zachęcamy do tego by sięgnąć do tej wspaniałej powieści, szczególnie po latach.
Spotkanie trwało około trzech godzin.
Kolejne spotkanie zaplanowane jest 19 maja, sobota o godzinie 15:00. Porozmawiamy o książce Sławomira Kopra pt. „Gwiazdy kina PRL”. Nie wiesz jak spędzić sobotnie popołudnie, lubisz czytać i rozmawiać o przeczytanej lekturze PRZYJDŹ na spotkanie rawskiego DKK. Bowiem rozmowa o książce jest przedłużeniem przyjemności z jej czytania. Wszystkie chętne osoby bardzo serdecznie zapraszamy !!!

Koordynator Rawskiego DKK
Zbigniew Pacho