DYSKUSYJNY KLUB KSIĄŻKI – Grudzień 2023

Witam!!!

 

Relacja ze sto pięćdziesiątego szóstego spotkania DKK w Rawie Mazowieckiej. Spotkanie odbyło się 16.12.2023 r. w czytelni Miejskiej Biblioteki Publicznej. W spotkaniu brało udział 10 osób. W sumie rawski Dyskusyjny Klub Książki liczy 15 członków. Rozmawialiśmy o książce pt. „Dekameron”, której autorem jest Giovanni Boccaccio.

Na koniec roku, klasyka. Dekameron to zbiór 100 nowel w oryginale, w wydaniu gregowskim kilkadziesiąt zaś w jednym ze starszych wyborze dla szkół wydawnictwa Kama tylko kilka. W ręce naszych klubowiczów trafiły głównie wydania gregowskie ale jeden z śmiałków zabrał również pełen zbiór nowel włoskiego autora.

Jak czytamy na portalu wolnelektury.pl –„ Dekameron znaczy „dziesięć dni”. Dzieło Giovanniego Boccaccia tak właśnie zostało podzielone: na dziesięć dni, podczas których dziesięcioro mieszkańców Florencji (siedem dam i trzech kawalerów), którzy z obawy przed szerzącą się zarazą opuścili miasto, przedstawia kolejno swoje opowieści na zadany temat. Wszystko razem tworzy zbiór stu nowel …”-

Rawscy klubowicze chętnie powrócili do tej lektury, ale podczas dyskusji zastanawialiśmy się czym sugerowano się w doborze nowel do wersji skróconych. W szkołach omamiana jest najczęściej nowela pt. „Sokół” która wg. znawców literatury ma być esencją gatunku. Warto dodać, iż w czasach powstania dzieła (XV wiek) proza była traktowana jako forma niższej kategorii. Królowała oczywiście poezja. Może dzięki temu Boccaccio stał się do tej pory tak cenionym mistrzem noweli. Krótkiej i jakże wymagającej formy literackiej. Opowiadania włoskiego pisarza są naprawdę świetnie i stanowią faktycznie clou swojego gatunku. Podróżowanie po piętnastowiecznych Włoszech jest pasjonujące. Życie, socjologia, ludzie wszystko to znakomicie opisane przez pisarza.

Z pewnością warto sięgnąć po ten zbiór. Jak wspomniałem we wstępie mieliśmy głównie skrócone wersje i w wekszości stwierdziliśmy, że do oddania klimatu w zupełności to wystarczy. Niemniej, dla szanującego się miłośnika nowożytnej nowelistyki z dużą ilością czasu, całość z pewnością będzie pasjonująca.

Na koniec roku, tradycyjnie, najserdeczniejsze podziękowania dla wszystkich moich kochanych klubowiczów za to, że są, czytają, dyskutują i mam nadzieję czerpią z tego dużo pozytywnej energii i radości. Jesteście Kochani i bez Was i Waszej pozytywnej energii nigdy nie powstałoby coś tak fantastycznego jak rawski Dyskusyjny Klub Książki.

Dziękuję również Urzędowi Miasta Rawa Mazowiecka oraz Burmistrzowi Miasta Piotrowi Irli za piękne kalendarze, które po tradycyjnym pamiątkowym zdjęciu klubowicze wraz z koleją książką zabrali do swoich domów by zaznaczać kolejne terminy spotkań rawskiego DKK.

Zaczytanego i szczęśliwego Nowego Roku !!!

Spotkanie trwało ponad trzy godziny.

Kolejne spotkanie zaplanowane jest na 20.01.2024 r. tj. sobota, o godzinie 15:00. Porozmawiamy o książce pod tytułem „Płuczki. Poszukiwacze żydowskiego złota”, której autorem jest Paweł Piotr Reszka. Nie wiesz jak spędzić sobotnie popołudnie, lubisz czytać i rozmawiać o przeczytanej lekturze PRZYJDŹ na spotkanie rawskiego DKK. Bowiem rozmowa o książce jest przedłużeniem przyjemności z jej czytania. Wszystkie chętne osoby bardzo serdecznie zapraszamy !!!

 

Koordynator rawskiego DKK

Zbigniew Pacho

 

Projektowanie stron Piotrków: AdrianGrzybek.pl