DYSKUSYJNY KLUB KSIĄŻKI – Grudzień 2022

Witam!!!

   Relacja ze sto czterdziestego piątego spotkania DKK w Rawie Mazowieckiej. Spotkanie odbyło się 17.12.2022r. w czytelni Miejskiej Biblioteki Publicznej. W spotkaniu brało udział 9 osób. W sumie rawski Dyskusyjny Klub Książki liczy 14 członków. Rozmawialiśmy o książce pt. „Pijane banany” której autorem jest Petr Sabach.

   Ostatnie spotkanie w naszym czytelniczo-dyskusyjnym roku. Książka lekka, łatwa i przyjemna. Tak by dała chwilę relaksu, wytchnienia ale i uśmiechu w pędzie przygotowań do Świąt. Przyznam szczerze, że wybrałem tę powieść Petra Sabacha z pełną premedytacją, ponieważ miałem ją okazję czytać już wcześniej. Bardzo mi się podobała, podobnie jak cała twórczość Pana Petra. W ogóle literatura czeska i słowacka, dzięki Panu Mariuszowi Szczygłowi stała się jedną z moich ulubionych. Miałem więc nadzieję, że pozytywne endorfiny i czeski humor oraz dystans również przypadnie do gustu moim przyjaciołom z Klubu. I myślę, ze tak się stało. „Pijane banany” to Praga lat osiemdziesiątych. Jak się okazuje realia są bardzo podobne do tych naszych. Szare blokowiska, szkoła, muzyka, rozrywki i marzenia młodych ludzi są wręcz identyczne. Tylko u nas nikt tak nie pisze o czasie PRL-u. Podkreślę to raz jeszcze, czeski humor i dystans jest wyjątkowy. Świetnie skonstruowane postaci i opis ich losów, lekkie pióro i ogromna dawka anegdot. Fantastycznie ukazane absurdy życia codziennego tamtego okresy. Tak, ta powieść jest po prostu dobra i godna uwagi. Jeżeli szukacie książki przy której się uśmiechniecie, to z pewnością będą to „Pijane banany” Petra Sabacha.

My rok kończymy w znakomitych humorach. Mijający rok to kilkanaście świetnych spotkań i dyskusji. Lektury, jak w życiu – raz lepsze raz troszkę słabsze. Rawski Dyskusyjny Klub Książki świętował w tym roku swoje 15-lecie. Historia naszego Klubu to prawie pięćdziesięciu miłośników i wspaniałych ludzi którzy go tworzyli i tworzą. Wspaniałe spotkania autorskie, tym razem nasze zaproszenie przyjęła Magdalena Grzebałkowska. I reaktywacja naszych kulturalnych podróży do teatru na koncerty lub spotkania autorskie … to był dobry rok!

Na koniec najserdeczniejsze podziękowania dla wszystkich moich kochanych klubowiczów za to, że są, czytają, dyskutują i mam nadzieję czerpią z tego dużo pozytywnej energii i radości. Jesteście kochani i bez Was i Waszej pozytywnej energii nigdy nie powstałoby coś tak fantastycznego.
Dziękuję również Urzędowi Miasta Rawa Mazowiecka i Burmistrzowi Miasta Piotrowi Irli za kalendarze, które po tradycyjnym pamiątkowym zdjęciu klubowicze wraz z koleją książką zabrali do swoich domów by zaznaczać kolejne terminy spotkań rawskiego DKK.

Zaczytanego i szczęśliwego Nowego Roku !!!
Spotkanie trwało ponad trzy godziny.

Kolejne spotkanie zaplanowane jest 28.01.2023r., oczywiście sobota oczywiście sobota, godzina 15:00. Porozmawiamy o książce pod tytułem „Stramer” której autorem jest Mikołaj Łoziński. Nie wiesz jak spędzić sobotnie popołudnie, lubisz czytać i rozmawiać o przeczytanej lekturze PRZYJDŹ na spotkanie rawskiego DKK. Bowiem rozmowa o książce jest przedłużeniem przyjemności z jej czytania. Wszystkie chętne osoby bardzo serdecznie zapraszamy !!!

Koordynator rawskiego DKK
Zbigniew Pacho