DYSKUSYJNY KLUB KSIĄŻKI – Czerwiec 2019

Biblioteka dla Dorosłych

DYSKUSYJNY KLUB KSIĄŻKI

Witam !!!

Relacja ze sto siedemnastego spotkania DKK w Rawie Mazowieckiej. Spotkanie odbyło się 15.06.2019r. nad rawskim zalewem 🙂 w cieniu parasoli na tarasie. W spotkaniu brało udział 11 osób. W sumie rawski Dyskusyjny Klub Książki liczy 12 członków. Rozmawialiśmy o książce „Foucault w Warszawie” której autorem jest Remigiusz Ryziński.
W zawiązku z tym, iż dotarły do nas afrykańskie upały postanowiliśmy wraz z klubowiczami opuścić mury naszej ukochanej biblioteki i o kolejnej lekturze porozmawiać w cieniu parasoli nad rawskim zalewem „Tatar”. W ten piękny ciepły i słoneczny dzień postanowiliśmy porozmawiać o reportażu Remigiusza Ryzińskiego o wizycie Michela Foucault w naszym kraju w rzeczywistości lat pięćdziesiątych. Zapowiadało się interesująco, Polska w dobie PRL-u, niebanalna postać Foucault, francuskiego filozofa, historyka, socjologa który był znany ze swoich skłonności homoseksualnych. Bohater reportażu mieszkał ponad rok we Warszawie gdzie na Uniwersytecie pisał doktorat. Wizyta ta jednak została po trosze zapomniana zaś z drugiej strony zatuszowana ponieważ żaden ślad i dokument po tym pobycie się nie zachował. Nie ma ich na UW, gdzie pisał pracę, nie ma w IPN, choć był inwigilowany przez służby, ani w Ambasadzie Francuskiej itp. Remigiusz Ryziński podjął się jak widać trudnego zadania, ponieważ ilość dostępnych materiałów jest znikoma, i niestety zadanie to, w naszej opinii Go przerosło. Książka sygnowana jest jako literatura faktu i wydana w Serii Reporterskiej. Niestety z reportażem naszym zdaniem nie ma nic wspólnego. Mnóstwo przypuszczeń i domysłów oraz właściwie wzmianki o głównej postaci to stanowczo za mało. Gdzieś przeczytałem, że książka ta ma być pretekstem do przedstawienia życia i światka homoseksualistów w dobie PRL-u w Polsce ale przede wszystkim we Warszawie. Niestety to również się nie udało autorowi. Niestety wszystko to jest nieciekawe i nieporadne. I do tego ten styl Temat mega-ciekawy, szczególnie w dobie teraźniejszych rozmów o prawach homoseksualistów lecz, co z przykrością musimy stwierdzić totalnie nie wykorzystany. Może lepiej byłby to przedstawić w formie powieści gdzie można sobie pozwolić na puszczenie wodzów fantazji. Krótko mówiąc – szkoda czasu Na koniec od całego rawskiego Dyskusyjnego Klubu Książki życzenia udanych wakacji oczywiście z dobrą książką w ręku 🙂
Spotkanie trwało około trzech godzin.
Wszystkie informacje na temat rawskiego DKK zamieszczane są na stronie internetowej biblioteki (www.rawamaz.e-bp.pl) w linku o tej samej nazwie. Kolejne spotkanie zaplanowane jest po wakacjach lecz z pewnością będzie to wrześniowa sobota. Porozmawiamy o książce pod tytułem „Wzgórze psów” której autorem jest Jakub Żulczyk. Nie wiesz jak spędzić sobotnie popołudnie, lubisz czytać i rozmawiać o przeczytanej lekturze PRZYJDŹ na spotkanie rawskiego DKK. Bowiem rozmowa o książce jest przedłużeniem przyjemności z jej czytania. Wszystkie chętne osoby bardzo serdecznie zapraszamy !!!

Koordynator Rawskiego DKK
Zbigniew Pacho 

Projektowanie stron Piotrków: AdrianGrzybek.pl