DYSKUSYJNY KLUB KSIĄŻKI – Czerwiec 2020

Witam !!!

Relacja ze sto dwudziestego czwartego spotkania DKK w Rawie Mazowieckiej. Spotkanie odbyło się 20.06.2020r. na Tarasie Robinson nad rawskim zalewem. W spotkaniu brało udział 9 osób. W sumie rawski Dyskusyjny Klub Książki liczy 14 członków. Rozmawialiśmy o książce „Stowarzyszenie umarłych poetów” której autorem jest Nancy H. Kleinbaum.
Nareszcie, to były naprawdę długie dwa miesiące i aż trzy spotkania które się nie odbyły. Dlatego klubowicze z niecierpliwością czekali na datę naszego czerwcowego spotkania. Tak, wszyscy się stęskniliśmy za wspólnym towarzystwem i pasjonującą dyskusją o naszych książkach… i nie tylko. W związku z tym, iż czytelnia biblioteki była jeszcze nieczynna postanowiliśmy przenieść się nad rawski zalew do jednego z tamtejszych barów. Jako lekturę mieliśmy „zaległe” „Stowarzyszenie umarłych poetów”. Po tak długiej przerwie dyskusja była niczym wymarzona delicja. A materiał do dyskusji również niczego sobie. Książka która powstała na podstawie filmu, ale jest równie znakomita jak jej pierwowzór kinowy, ze wspaniałą rolą Robina Williamsa. Autorka znakomicie oddała klimat pierwowzoru, a czytając, ponownie zachwycaliśmy się niebanalnym pedagogiem John’em Keating’iem i jego inspirującym podejściem do nauczania. Następnie dyskusja zeszła na system współczesnego nauczania, roli nauczyciela i postawy ucznia oraz temat topowego nauczania zdalnego… Czas nam umknął w expressowym tempie i gdyby nie nadchodząca burza z pewnością nasza rozmowa trwałaby jeszcze dłużej. Na koniec doszliśmy do wniosku, ze warto „nadrobić” trochę nasze spotkania, stąd kolejne już w sierpniu !!!
„Książki są jak towarzystwo, które sobie człowiek dobiera” Monteskiusz
Spotkanie trwało ponad trzy godziny.
Kolejne spotkanie zaplanowane jest w sierpniu:) !!!, ponieważ w związku z zaistniałą sytuacją kilka spotkań nam „wypadło” a klubowicze są spragnieni dyskusji i spotkań. Z pewnością będzie to sobota, godzina 15:00 dokładną datę podam w osobnej informacji, wstępnie planujemy 22 lub 29 sierpnia. Porozmawiamy o książce pod tytułem „Dżuma” której autorem jest Albert Camus.
Nie wiesz jak spędzić sobotnie popołudnie, lubisz czytać i rozmawiać o przeczytanej lekturze PRZYJDŹ na spotkanie rawskiego DKK. Bowiem rozmowa o książce jest przedłużeniem przyjemności z jej czytania. Wszystkie chętne osoby bardzo serdecznie zapraszamy !!!

Koordynator Rawskiego DKK
Zbigniew Pacho

Stowarzyszenie umarłych poetów

Nancy H. Kleinbaum

Wiele jest filmów zrobionych na podstawie książek i prawie zawsze lektura okazuje się większym przeżyciem niż seans. Książki napisane na podstawie filmów są wyjątkami od reguły i do tej właśnie kategorii należy Stowarzyszenie Umarłych Poetów. Film w reżyserii Petera Weria z roku 1989 okazał się wielkim wydarzeniem, a genialna główna rola nauczyciela języka angielskiego, której odtwórcą był Robin Williams, przeszła do najlepszych w historii kina. Na podstawie scenariusza tego kultowego obrazu, którego twórcą jest Tom Schulman, Nancy Horowitz Kleinbaum napisała powieść pod tym samym tytułem.
Jeśli to możliwe, by ktoś jeszcze nie oglądał filmu, wspomnę, iż osią fabuły jest historia o inspirującym młodzież pedagogu. Całość jest osadzona w realiach amerykańskiej prywatnej szkoły tylko dla chłopców z końca lat pięćdziesiątych. Szkoły o bardzo surowej regule i skostniałych schematach nauczania, będącej symbolem ograniczeń wynikających ze stetryczałej tradycji. Co wyniknie ze zderzenia prądów wniesionych przez pełnego pasji nauczyciela wirtuoza z mieliznami konwenansów, oportunizmu i ludzkiej małości nie będę zdradzał. Na wypadek, gdyby naprawdę ktoś jeszcze nie wiedział co dalej.
Tematyka aktualna jak zawsze. Pomimo mijających dziesięcioleci wciąż musimy wybierać między ekspresją własnej indywidualności i możliwością poniesienia konsekwencji wyłamania się z tłuszczy, a zgodą na stłamszenie naszej osobowości za cenę świętego spokoju i doraźnych korzyści. Dlatego, między innymi, jest to pozycja kultowa i odkrywają ją dla siebie wciąż nowe pokolenia. Tyle o filmie. A książka? Kto oglądał film, przeczyta powieść z przyjemnością, ale bez ekscytacji. Niczego nowego nie znajdzie, choć i zarzucić wersji do czytania niczego nie można. W drugą stronę będzie lepiej, gdyż Stowarzyszenie Umarłych Poetów to jeden z nieprzemijających kamieni milowych w historii kina*. Obraz, którego nigdy się nie zapomina, o czym z pełnym przekonaniem Was zapewniam.

Radosław Magiera
DKK Rawa Mazowiecka
Woj. łódzkie

* Oscar 1990 za najlepszy scenariusz oryginalny dla Toma Schulmana, liczne nominacje i inne nagrody

29.02.2020r.

Projektowanie stron Piotrków: AdrianGrzybek.pl