Biblioteka w 100. rocznicę urodzin św. Jana Pawła II

W Rawie Mazowieckiej nie zapominamy o Wielkim i Wspaniałym człowieku jakim był Jan Paweł II. Prócz pomnika i ronda, nazwana i uhonorowana jest również Jego imieniem nasza biblioteka. Oficjalne uroczystości nadania Miejskiej Bibliotece Publicznej odbyły się 23 października 2003 roku. W późniejszych latach pojawiła się koncepcja multimedialnej Izby Pamięci naszego Wielkiego Rodaka. Po ośmiu latach, w dzień po oficjalnej beatyfikacji , czyli 2 maja 2011 roku udało się to przedsięwzięcie zrealizować. Izbę poświęcił biskup Józef Zawitkowski w otoczeniu ówczesnych władz miasta . Wystawa „Jan Paweł II – człowiek, papież, santo subito”, którą prezentujemy w bibliotece, to przede wszystkim spłacenie długu wobec Wielkiego Rodaka i podziękowanie za dar tej obecności, za dar Pontyfikatu, w którym tak wyraźnie i często przejawiała się Boża Opatrzność. Ekspozycja nie ma charakteru ściśle biograficznego, jest to opowieść o człowieku, który jest być może największym świętym naszych czasów. Multimedialna podróż po Izbie to wspaniałe nagrania wspomnień o Papieżu oraz relacje ludzi z jego najbliższego otoczenia. Ponadto możemy obejrzeć unikatowe zdjęcia oraz reprodukcje dokumentów które możemy przeglądać w m.in. w fotoplastykonie. Jest to niepowtarzalna podróż przez życie św. Jana Pawła II.
Dodatkowo, jak przy wszystkich ważnych datach związanych z naszym patronem, powstała wystawa okolicznościowa w czytelni naszej biblioteki prezentująca bogate zbiory książek związanych z JP II dostępne w naszej placówce.

Nie zapominamy o Papieżu Polaku tak jak on zawsze pamiętał o bibliotekach:
„Biblioteka jest instytucją, która samym swoim istnieniem świadczy o rozwoju kultury. Jest ona bowiem skarbnicą piśmiennictwa, przez które człowiek wyraża swój zamysł twórczy, inteligencję, znajomość świata i ludzi, a także umiejętność panowania nad sobą, osobistego poświęcenia, solidarności i prawa do rozwoju dobra wspólnego.”-