Witam!!!
Relacja ze sto sześćdziesiątego czwartego spotkania DKK w Rawie Mazowieckiej. Spotkanie odbyło się 28.09.2024 r. w czytelni Miejskiej Biblioteki Publicznej. W spotkaniu brało udział 11 osób. W sumie rawski Dyskusyjny Klub Książki liczy 15 członków. Rozmawialiśmy o książce pt. „Kwiaty w pudełku. Japonia oczami kobiet”, której autorką jest Karolina Bednarz.
Kraj Kwitnącej Wiśni kusi. Nadal jest to dla nas, Polaków, region bardzo egzotyczny. Wizja Japonii w naszych głowach bywa różna … piękno, tradycja i nowoczesność, pracowitość, technika, minimalizm i mieszkania jak pudełka, Shogun, samurajowie, manga, automaty z używaną bielizną, laki jako partnerki … no i gejsze. Rozdźwięk tonalny. Ale Japonia chyba taka jest, pełna dysonansów i kultury której jako Europejczycy chyba nie do końca rozumiemy …
A jak żyje się kobietom w Japonii?
Myślę, że dobrze to obrazuje opis książki:
„ Kobiety, które nie spełniają społecznych oczekiwań, nazywa się różnie: „przegranymi psami”, „kobietami kamieniami”, „świątecznym ciastem”. Jeszcze do niedawna ideałem dla wielu rodzin było wychowanie „córek w pudełkach” – chowanych przed zewnętrznym światem, żeby przejść szybko z domu rodziców do domu męża. Umierające z przemęczenia kobiety z przędzalni były „kwiatami narodu”. Żeńską drużynę siatkówki media nazywały „kwiatem igrzysk”. Kobiety w biurach przez długi czas nazywano „kwiatami biurowymi”, jak ikebanę, kwiatowe aranżacje w lobby dużych korporacji. Długo traktowano je jak bukiet, który można wyrzucić, jak dekorację, którą zmienia się wraz nową porą roku.”
Cóż ciekawie nie jest … ale nasuwa mi się od razu myśl, A GDZIE JEST ?
Kobiety cały czas muszą walczyć o swój status i pozycję w świecie, w którym przez wieki, mężczyźni byli stawiani przed nimi tylko z tego względu, iż byli … mężczyznami.
Perspektywa zmiany w tej kwestii, pomimo upływu lat nie napawa optymizmem.
Co do samej książki, nie nazwałbym jej reportażem. Jest to teza, jak najbardziej słuszna, i konkretne przykłady na jej potwierdzenie. Emocje i poglądy autorki są tu bardzo odczuwalne. Niemniej warsztat i język jest bardzo dobry a książka która zrywa i obnaża takie mechanizmy postępowania jest po prostu potrzebna.
Spotkanie trwało ponad trzy godziny.
Kolejne spotkanie zaplanowane jest na 19.10.2024 r. tj. sobota, o godzinie 15:00. Porozmawiamy o książce pod tytułem „Tatuażysta z Auschwitz” , której autorką jest Heather Morris. Nie wiesz jak spędzić sobotnie popołudnie, lubisz czytać i rozmawiać o przeczytanej lekturze PRZYJDŹ na spotkanie rawskiego DKK. Bowiem rozmowa o książce jest przedłużeniem przyjemności z jej czytania. Wszystkie chętne osoby bardzo serdecznie zapraszamy !!!
Koordynator rawskiego DKK
Zbigniew Pacho