DYSKUSYJNY KLUB KSIĄŻKI – Styczeń 2022

Witam !!!

Relacja ze sto trzydziestego piątego spotkania DKK w Rawie Mazowieckiej. Spotkanie odbyło się 22.01.2022r. w czytelni Miejskiej Biblioteki Publicznej. W spotkaniu brało udział 6 osób. W sumie rawski Dyskusyjny Klub Książki liczy 12 członków. Rozmawialiśmy o książce pt. „Jestem mordercą” której autorem jest Max Czornyj.

Kryminalne otwarcie roku w naszym DKK przyniosło niestety duże rozczarowanie. Dawno nic nie czytaliśmy z gatunku, który bezapelacyjnie króluje obecnie w naszym kraju, więc postanowiliśmy to nadrobić. W ręce wspaniałych rawskich klubowiczów trafiła książka Maxa Czornyja zatytułowana „Jestem mordercą”. Jak się okazało dla wszystkich z nas było to pierwsze spotkanie z tym pisarzem, który ma naprawdę mocną pozycję na wymagającym rynku kryminałów. Dlatego też obiecywaliśmy sobie, przynajmniej chwilę dobrej rozrywki. Niestety, książka Pana Maxa, mimo naprawdę dużych możliwości jeżeli chodzi o temat, jest mocno poniżej wspomnianych oczekiwań. Historia seryjnego mordercy Jacka Unterwegera, oparta na faktach, mogła być naprawdę „petardą” czytelniczą. Tak się nie stało. Właściwie nie wiemy, czy w nasze ręce trafia kryminał czy pseudo-reportaż. Taki „Ni pies ni wydra” 😉. Bardzo powierzchowne potraktowanie postaci, która naprawdę istniała i jej arcyciekawej historii jest po prostu niezrozumiałe. Do tego język w jakim jest ta historia przedstawiona powoduje pewnego rodzaju dyskomfort czytelniczy, tak nie jest z tym najlepiej, męczymy się czytając…

„Jestem mordercą” to książka która nie wywołuje emocji, no może odrobinę złości jak można było nie wykorzystać tego tematu i potencjału. Jak zgodnie przypuszczamy raczej nie o to chodzi.

Na kolejne spotkanie z prozą Maxa Czornyjna ciężko będzie namówić klubowiczów.

Spotkanie trwało ponad trzy godziny.

Kolejne spotkanie zaplanowane jest 29.02.2022r., oczywiście sobota, godzina 15:00. Porozmawiamy o książce pod tytułem „Książka o śmieciach” której autorem jest Stanisław Łubieński. Nie wiesz jak spędzić sobotnie popołudnie, lubisz czytać i rozmawiać o przeczytanej lekturze PRZYJDŹ na spotkanie rawskiego DKK. Bowiem rozmowa o książce jest przedłużeniem przyjemności z jej czytania. Wszystkie chętne osoby bardzo serdecznie zapraszamy !!!

Koordynator rawskiego DKK
Zbigniew Pacho

 

Oj – słabo, słabo, czyli Max Czornyj i Jestem mordercą
Max Czornyj „Jestem mordercą”

Do mocno promowanych współczesnych polskich twórców beletrystki, zwłaszcza tych podejrzanie płodnych literacko, podchodzę z dużą ostrożnością. Kilkakrotnie naciąłem się już na powieściach takich rodzimych „gwiazd”, „królowych kryminału”, itd., Na szczęście po jakimś czasie, nawet mimo zakrojonych na szeroką skalę akcji marketingowych, rynek weryfikuje tego typu pisarskie objawienia; moda mija i idą wcześniej lub później w odstawkę. Jednym z autorów, po których twórczość dotąd nie ośmieliłem się sięgnąć, był współczesny polski prozaik Max Czornyj. Okazało się jednak, że lekturą stycznia 2022 w Dyskusyjnym Klubie Książki w Rawie Mazowieckiej, do którego należę, była książka pióra tego właśnie pisarza – Jestem mordercą. Dla siebie wybrałem wersję audio w interpretacji Michała Barczaka.

Protagonistą powieści jest Jack Unterweger, właśc. Johann Unterweger (1950 – 1994) – austriacki pisarz i seryjny morderca zwany Dusicielem z Wiednia. Max Czornyj wybrał narrację pierwszoosobową i miałem nadzieję na mocny kryminał z dreszczykiem, oparty na faktach, ale zawsze kryminał. Niestety, nie wyszło to dobrze, choć lektor robił co mógł.

Nie tylko nie udało się Czornemu zbudować jakiegokolwiek napięcia, lecz jeszcze całość okazała się kompletnie nieprzekonująca. Tak bardzo, iż zacząłem się zastanawiać, co to znaczy „oparty na faktach”. Miałem już nawet takie złośliwe refleksje, iż serial telewizyjny Jak rozpętałem drugą wojnę światową też jest w sumie oparty na faktach, no bo przecież wojna była i część Polaków poszukiwało dla siebie możliwości dalszej, po zakończeniu kampanii 1939 roku, drogi do walki przeciwko Niemcom. Muszę tutaj wyraźnie zaznaczyć, że te myślowe meandry były całkowicie uzasadnione, bowiem wielokrotnie zdarzyło mi się już w życiu czytać kompletną fikcję, która była o niebo bardziej przekonująca i realistyczna niż to, co znalazłem w Jestem mordercą, mimo iż, co tym bardziej dziwi, książka chyba dobrze trzyma się faktów. Żeby tak skopać podobny temat, chyba naprawdę trzeba mieć talent.

Do pozytywnych stron tej opowieści należy zaliczyć udane ukazanie przez autora łatwości z jaką Unterweger manipulował ludźmi oraz krytyczne spojrzenie na psychiatrię i psychologię, z których zwłaszcza ta pierwsza leży dla mnie na pograniczu nauki i szamaństwa, co potwierdzają również dzieje Dusiciela z Wiednia. Tylko, że to trochę za mało by wciągnąć odbiorcę, by zainteresować czy wzruszyć. Nadto z tekstu wyłażą ewidentne braki wiedzy nie tylko z zakresu kryminalistyki, ale nawet niedostatki ogólnego pojęcia o rzeczywistości, czego pięknym przykładem jest wyrażenie: łopaty klimatyzatora pod sufitem. Szkoda, że to nie tłumaczenie – nie ma na kogo zwalić…

Audiobook jest zasadniczo bardziej łaskawą niż druk formą, jeśli chodzi o ukrycie przed odbiorcą niedostatków stylu. W końcu podobno 80% ludzi jest wzrokowcami. Może dlatego samą formę dzieła oceniłem na znośną. Jednak jedna z koleżanek z klubu, która męczyła wersję drukowaną, zaczęła stawiać na kartce z zeszytu kreski za każde użycie przymiotnika „cholerny”. Nie musiała długo czytać, by calutką stronę zabazgrać… Bardzo słabe to było…

Nie dziwi więc, że Jestem mordercą absolutnie nie zachwyciła ani mnie, ani naszego DKK. Nie, żeby nie dało się tego czytać, ale może lepiej było z tematu historii Unterwegera zrobić reportaż niż powieść? Wyszło jednak jak wyszło i absolutnie nie mam sumienia nikomu tej książki polecać. Zwłaszcza w momencie, gdy jest boom na literaturę kryminalną i naprawdę mamy w czym wybierać, nie tylko wśród zagranicznych, ale i rodzimych autorów.

Radosław Magiera
DKK Rawa Mazowiecka
Woj. łódzkie

Projektowanie stron Piotrków: AdrianGrzybek.pl